גידול מנגוסטין מהווה אתגר גידולי משום שהוא דורש תנאי אקלים טרופיים והמון סבלנות, הוא גידול ארוך טווח ודורש השקעה וסבלנות, אך התוצאה של פרי טעים ומרענן היא ללא ספק שווה את המאמץ.

עץ המנגוסטין בפריחתו
עץ המנגוסטין בפריחתו

מנגוסטין, הידוע גם כ"מלכת הפירות", הוא פרי טרופי מהמשפחה של גרסינייה. שמו המדעי הוא Garcinia mangostana. זהו עץ קטן עד בינוני בגודלו, ובדרך כלל מגיע לגובה של 6-25 מטרים. עצי המנגוסטין מאופיינים בצמחייה צפופה וירוקה, עם עלים עבים, חלקים וברקים שנראים כמעט דמויי עור.

העץ נושא פרחים גדולים, שמתפתחים לפרי עגול בקוטר של כ-3-7 סנטימטרים. הפרי מצופה קליפה אדומה עבה שמכילה חומרים אנטי-אוקסידנטיים חזקים. בתוך הקליפה ישנם לובי פרי לבנים ורכים שמאופיינים בטעם מתוק ועדין ובריח נעים. הפרי מכיל בין ארבעה לשמונה לובים, כאשר כל לוב מכיל גרעין גדול וקשה.

 

איך משיגים זרעים?

ניתן לזרוע מנגוסטין מזרעים, אך יש לזכור שהזרעים מאבדים את כושר הנביטה שלהם מהר מאוד ולכן צריכים להיכנס לתהליך ההנבטה או להינטע במהרה לאחר שנלקחו מהפרי. יש לבחור זרעים טריים מפרי מנגוסטין בשל. זרעים יבשים או ישנים יכולים להפחית את הסיכוי לנביטה.

הנבטה

  1. כאשר נרצה לשתול את זרע המנגוסטין ישירות מהפרי, יש לקלף את השכבה הרירית מהגלעין לפני תהליך ההנבטה. חשוב לבצע את הקילוף בעודו לח.
  2. את הזרעים הנקיים נעטוף בנייר סופג לח ונניח אותם עם הנייר הלח לתוך שקית אטומה לשמירת הלחות.
  3. את השקית עם הזרעים נניח בתוך מקום חשוך ומאוורר למשך שבועיים עד שלושה.
זרעי מנגוסטין שהנבטתי
זרעי מנגוסטין שהנבטתי מיד לאחר אכילת הפרי

שתילה ללא הנבטה

  1. השרייה: השרו את הזרעים במים עד 24 שעות לפני השתילה כדי לעודד נביטה. השריית הזרעים במים למשך מספר שעות תגביר את סיכויי הנביטה. זרעי מנגוסטין זקוקים לחום ולחות גבוהים כדי לנבוט.

איך לשתול?

תנאי אקלים: מנגוסטין דורש אקלים טרופי עם לחות גבוהה וטמפרטורות חמות ויציבות שלא יורדות מתחת ל-5 מעלות צלזיוס. הצמח לא ישרוד באזורים בהם יש קור או קיפאון.

הכנת הקרקע: הכן עציץ עם תערובת קרקע חמצמצה, עשירה ומסוננת היטב. תערובת אדמה לאורכידאות או לפלמריים עשויה להתאים, מכיוון שהיא מספקת ניקוז טוב ושומרת על לחות מתאימה.

שתילה:

  1. במקרה של שתילה ללא הנבטה: נטעו את הזרעים בעומק של כחצי סנטימטר בתוך העציץ. שימו את הזרעים עם הצד השטוח כלפי מטה. כסו בעדינות באדמה והשקו.
  2. במקרה של שתילה לאחר ההנבטה: שתלו את הזרעים עם הנבט העבה כלפי מעלה כאשר הוא בולט מעל האדמה והשורש (הדק יותר) כלפי מטה אל תוך האדמה.

סוג אדמה: המנגוסטין מעדיף קרקע עשירה, רכה וחמצמצה (pH של כ-5.5-6.5). חשוב להשתמש בקרקע טובה לשתילה עם דישון אורגני והרבה חומר אורגני.

זמן נביטה: בין 15-25 ימים

איך לגדל?

תנאי גידול: שימרו על העציצים בטמפרטורה של כ-25 מעלות צלזיוס ובמקום חם עם לחות גבוהה. מנגוסטין אוהב תנאים טרופיים, לכן יש להימנע מחשיפה לקור רב או רוחות חזקות.

השקיה ודישון: מנגוסטין דורש השקייה עקבית ורבה, אך יש לוודא שהמים מתנקזים היטב מהאדמה כדי למנוע עודפי לחות שעלולים לגרום להתפתחות של מחלות.

ודישון: השתמשו בדישון מאוזן עם רכיבי NPK (חנקן, זרחן, פוטסיום) וויטמינים ומינרלים אחרים לעידוד גדילה טובה ובריאות העץ. דשנו את הצמח בדישון מלא אחת לכמה שבועות במינון נמוך.

גידול וטיפוח:

מנגוסטין צמח איטי הגדילה ויכול להגיע לבגרות ולהתחיל ליצור פירות רק לאחר 7-10 שנים. חשוב לגזום אותו כדי לעודד גדילה עפיפית ולמנוע מחלות. בנוסף, יש לשים לב למזיקים ולמחלות שעלולים לפגוע בצמח.

גיזום: גיזום עצים מבוגרים מעט יכול לעזור לשמור על צורת העץ ולעודד גידול פרות חדשים.

 

רוצים לדעת עוד על המנגוסטין? בקרו בכתבה מיהו המנגוסטין? ותגלו את נפלאותיו וסגולותיו הרבים.

 

*** מסיכות טבעיות לפנים הכוללות מנגוסטין ***

*** מתכונים טעימים המכילים מנגוסטין ***

Spread love

כתיבת תגובה